BEGIN:VCALENDAR VERSION:2.0 PRODID:-//jEvents 2.0 for Joomla//EN CALSCALE:GREGORIAN METHOD:PUBLISH BEGIN:VTIMEZONE TZID:America/Chicago BEGIN:STANDARD DTSTART:20181201T000000 RDATE:20190310T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:STANDARD DTSTART:20191103T010000 RDATE:20200308T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:STANDARD DTSTART:20201101T010000 RDATE:20210314T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20190310T030000 RDATE:20191103T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20200308T030000 RDATE:20201101T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT END:VTIMEZONE BEGIN:VEVENT UID:9ad07e9d392cdf6548835b3544b6c4b2 CATEGORIES:Local Sports SUMMARY:Monday's Schedule DESCRIPTION;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:
HIGH SCHOOL
Girls Basketball
St. An thony at Okaw Valley, 6 p.m.
Altamont at Dieterich, 6:15 p.m.
S t. Elmo/Brownstown at South Central, 6:15 p.m.
Casey-Westfield at Cum berland, 6:15 p.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at Neoga, 6 p.m.
< p>North Clay (Louisville) at Vandalia, 6:15 p.m.Sullivan at Teutopol is, 6 p.m.
Wrestling
Robinson at Effingham, TB
A
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Marshall at St. Anthony, 6 p.m.
Pana at Cowden-Herrick/Beecher City, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL< /strong>
Boys Basketball
St. Anthony at Jasper County, 6 p.m.
Effingham at Dieterich, 6 p.m.
Altamont at Windsor, 6 p.m.
Altamont Lutheran at St. John's Lutheran, 6 p.m. p>
Clay City at St. Joe, 5:15 p.m.
Neoga at Ramsey, 6 p.m.
Br ownstown/St. Elmo at Stewardson-Strasburg, 6 p.m.
Sigel St. Michael a t Teutopolis, 6 p.m.
Girls Basketball
Class 8-1A Sigel St. Michael Regional
Game 1 – Mattoon St. J ohn’s vs. Cisne, 6 p.m.
Game 2 – Martinsville vs. Sacred Heart, 7:15 p.m.
Class 8-2A Edwards County (Albion) Regional
Game 1 – Edwards County vs. Casey-Westfield, 5 p.m.
Game 2 – Diete rich vs. Palestine, 6:15 p.m.
Game 3 – Red Hill (Bridgeport) vs. Oblo ng, 7:30 p.m.
Class 8-2A St. Anthony Regional
Game 1 – South Central vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 6 p.m.
Game 2 – Brownstown/St. Elmo vs. Neoga, 7:15 p.m.
Class 8-3A Robins on Nuttall Regional
Game 1 – Jasper County vs. Lawrenceville Parkview, 6 p.m.
Game 2 – Teutopolis vs. Cumberland, 7:15 p.m.
Class 8-4A Mattoon Regional
Game 1 – Effingham vs. Champaign Franklin, 4:30 p.m.
Game 2 – Mount Zion vs. Stephen Decatur , 5:45 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Monday Nigh t Co-ed Volleyball League
At Ron Diehl Center
West Gym
Match 1 – How I Set Your Mother vs . Probst Auto Body, 6 p.m.
Match 2 – Gopher’s Grill vs. Trucker’s Pub , 7 p.m.
Match 3 – Drs. Sehy & Jones Optometrists vs. Will Painting & Drywall, 8 p.m.
East Gym
Match 1 – Bushur Con struction vs. Rock’s Advanced Auto Care, 6 p.m.
Match 2 – Weber Optik s vs. Lavender Ridge Dignified Memory Care, 7 p.m.
Match 3 – Fast Sto p General Store vs. Washington Savings Bank, 8 p.m.
Junior NB A Basketball Second/Third Grade
Monday Night League< /strong>
At Richard E. Workman Sports & Wellness Complex
Game 1 – Clippers vs. Celtics, 5:15 p.m. (Court 1)
Game 2 – Heat vs. Cavs, 5:15 p.m. (Court 2)
Game 3 – Heat vs. Bulls, 6:30 p. m. (Court 1)
COLLEGE MEN’S BASKETBALL
Miami at Universi ty of Illinois, 6 p.m.
DTSTAMP:20240328T164722Z DTSTART;TZID=America/Chicago;VALUE=DATE:20191202 DTEND;TZID=America/Chicago;VALUE=DATE:20191203 SEQUENCE:0 TRANSP:OPAQUE END:VEVENT END:VCALENDAR