BEGIN:VCALENDAR VERSION:2.0 PRODID:-//jEvents 2.0 for Joomla//EN CALSCALE:GREGORIAN METHOD:PUBLISH BEGIN:VTIMEZONE TZID:America/Chicago BEGIN:STANDARD DTSTART:20161106T010000 RDATE:20170312T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:STANDARD DTSTART:20171105T010000 RDATE:20180311T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:STANDARD DTSTART:20181104T010000 RDATE:20190310T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:STANDARD DTSTART:20191103T010000 RDATE:20200308T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:STANDARD DTSTART:20201101T010000 RDATE:20210314T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20161020T000000 RDATE:20161106T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20170312T030000 RDATE:20171105T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20180311T030000 RDATE:20181104T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20190310T030000 RDATE:20191103T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20200308T030000 RDATE:20201101T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT END:VTIMEZONE BEGIN:VEVENT UID:8ae51846a52478d95c946fe00ec1e503 CATEGORIES:Local Sports SUMMARY:Saturday's Schedule DESCRIPTION;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:
HIGH SCHOOL
Cross Country
C lass 1A Effingham St. Anthony Regional
At Mid Americ a Motor Works
Dieterich, St. Anthony, North Clay (Lousiville ), Newton, Teutopolis, Alton Marquette, Edwardsville Metro-East Lutheran, G len Carbon, Father McGivney, Greenville, Hutsonville Co-op, Lawrenceville C o-op, Robinson, Roxana, East Alton-Wood River, 10 a.m. Girls, 11 a.m. Boys< /p>
Class 1A Shelbyville Regional
At Dacey Trail
Cowden-Herrick/Beecher City, Neoga, Cumberland, Arthu r-Lovington/Atwood-Hammond, Bethany Okaw Valley, Carlinville, Carrollton, C asey-Westfield, Hillsboro, Litchfield, Marshall, Moweaqua Central A&M, Pan a, Piasa Southwestern Co-op, Shelbyville, Staunton Co-op, Sullivan, White Hall North Greene, 10 a.m. Girls, 10:45 Boys
Class 2A Charles ton Regional
Effingham, Champaign Centennial, Charleston, Da nville, Decatur Eisenhower, Decatur MacArthur, Mattoon, Mount Zion, Olney, 10 a.m. Girls, 11 a.m. Boys
Tennis
Cla ss 1A State Tournament
Allison Kowalke, Claire Wortman, Emil ee Mossman (St.Anthony); Lauryn Douthit, Chloe Funneman (Effingham); Alli B rumleve, Lauren Hemmen (Teutopolis); Jacelyn Street (Newton)
Volleyball
Windsor/Stewardson-Strasburg at Mount Pulaski Tou rnament, TBA
JUNIOR HIGH SCHOOL
Girls Basketbal l
Teutopolis vs. Taylorville at Taylorville, 10 a.m.
T eutopolivs vs. Decatur Robertson at Taylorville, 12:30 p.m.
N ational Trail Conference Seventh-Grade Tournament
At Brownstown
Game 11 -- Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 9 a .m. (consolation championship)
Game 12 -- Altamont vs. Sigel St. Mich ael, 10:15 a.m. (third place)
Game 13 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Brownstown/St. Elmo, 11:30 a.m. (championship)
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Little Kickers Soccer League
Match 1 – Cobras vs. Eagles, 8 :30 a.m. (Red Flag)
Match 2 – Badgers vs. Mambas, 8:30 a.m. (Yellow F lag)
Match 3 – Gorillas vs. Ravens, 8:30 a.m. (Purple Flag)
Mat ch 4 – Broncos vs. Gophers, 9:30 a.m. (Red Flag)
Match 5 – Falcons vs . Marlins, 9:30 a.m. (Yellow Flag)
Match 6 – Coyotes vs. Grizzlies, 9 :30 a.m. (Purple Flag)
COLLEGE FOOTBALL
University of I llinois at Minnesota, 2:30 p.m.
MAJOR LEAGUE BASEBALL
N ew York Yankees at Houston, 7:08 p.m.
ALCS -- Game 7, if necessary p>
NAS CAR
Kansas Lottery 300, Kansas speedway, 2 p.m.