Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Saturday's Schedule

Download as iCal file
Saturday, February 22, 2014by millie.lange

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Mount Zion at Effingham, 6:15 p.m. (LISTEN TO GAME ON 979XFM)

Teutopolis at Cissna Park, 1 p.m.

Altamont at Cowden-Herrick, 3 p.m.

Beecher City at Stewardson-Strasburg, 6:15 p.m.

WRESTLING

Individual State Meet

FRESHMEN/SOPHOMORE

BOYS BASKETBALL

Apollo Conference Tournament

At Effingham High School

Game 1 – Paris vs. Salem, 10 a.m. (Fifth Place)

Game 2 – Charleston vs. Mattoon, 11:15 a.m. (Third Place)

Game 3 – Effingham vs. Mount Zion, 12:30 p.m. (Championship)

Teutopolis at Mattoon Freshman Tournament, 9 a.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Altamont at Sigel St. Michael, (sixth-grade), TBA

VOLLEYBALL

St. Anthony, Effingham at Kessler’s Crossroads Classic Eighth-Grade Tournament, TBA

Eighth-Grade National Trail Conferencee

At Stewardson-Strasburg

Match 1 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Altamont, 8 a.m. (Main Gym)

Match 2 -- St. Elmo/Brownstown vs. Winner Match 1, 9 a.m. (Main Gym)

Match 3 -- Neoga vs. Stewardson-Strasburg, 9 a.m. (Off Gym)

Match 4 -- Effingham Sacred Heart vs. Sigel St. Michael, 10 a.m. (Main Gym)

Match 5 -- Windsor vs. Dieterich, 10 a.m. (Off Gym)

Match 6 -- Loser Match 2 vs. Loser Match 3, 11 a.m. (Main Gym)

Match 7 -- Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 11 a.m. (Off Gym)

Match 8 -- Loser Match 4 vs. Loser Match 5, 12:30 p.m. (Main Gym)

Match 9 -- Winner Match 4 vs. Winner Match 5, 12:30 p.m. (Off Gym)

Match 10 -- Winner Match 6 vs. Winner Match 8, 1:30 p.m. (consolation championship, Main Gym)

Match 11 -- Loser Match 7 vs. Loser Match 9, 1:30 p.m. (third place, Off Gym)

Match 12 -- Winner Match 7 vs. Winner Match 9, 2:30 p.m. (championship Main Gym)

Little Illini Conference Eighth-Grade Tournament at Marshall, TBA

Teutopolis at Charleston Eighth-Grade Tournament, 9 a.m.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

Fifth-Sixth Grade Boys Basketball Tournament

Game 3 – Team Antrim vs. Winner Game 1, 9:30 a.m. (East Gym)

Game 4 – Team Woelfer vs. Winner Game 2, 9:30 a.m. (West Gym)

Seventh-Eighth Grade Basketball League

Game 1 -- Team Weis vs. Team Shaffer, 10:30 a.m. (East Gym)

Game 2 – Team Woelfer vs. Team Denton, 10:30 a.m. (West Gym)

Saturday Night Men’s Basketball League Tournament

Game 1 -- Grobie Flooring vs. Mach I, 2 p.m.

Game 2 -- JCR Carpentry vs. Taylor Law, 3 p.m.

Back