Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Saturday's Schedule

Download as iCal file
Saturday, December 07, 2013by millie.lange

HIGH SCHOOL

GIRLS BASKETBALL

North Clay (Louisville) at St. Anthony HAS BEEN POSTPONED

Central A&M at Altamont, 1 p.m.

WRESTLING

Effingham at Cumberland Pirate Duals, 9 a.m.

St. Anthony's wrestling match today has been postponed to January 4

FRESHMAN/SOPHOMORE

BOYS BASKETBALL

St. Anthony at Flora, 10 a.m.  CANCELLED FOR TODAY AND WILL BE RESCHEDULED AT A LATER DATE

Pana at Cowden-Herrick, 11:15 a.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

National Trail Conference Seventh-Grade Tournament

At Stewardson-Strasburg

Game 1 -- Neoga vs. Beecher City, 9 a.m. (Gym 1)

Game 2 -- Effingham Sacred Heart vs. Dieterich, 9 a.m. (Gym 2)

Game 3 -- St. Elmo/Brownstown vs. Altamont, 10:30 a.m. (Gym 1)

Game 4 -- Cowden-Herrick vs. Stewardson-Strasburg, 10:30 a.m. (Gym 1)

Teutopolis at Floyd Henson (7A, 8A), HAS BEEN CANCELED

Altamont Lutheran at Danville, TBA

GIRLS BASKETBALL

Class 7-3A State Tournament

At Auburn High School

Game 1 -- Hillsboro vs. Lockport Kelvin Grove, 10 a.m.

Game 2 -- Tuscola  East Prairie vs. Dunlap Valley MS, 11:30 a.m.

Game 3 -- Teutopolis vs. Watseka Glenn Raymond, 1 p.m.

Game 4 -- Glasford Illini Bluffs vs. Pleasant Plains, 2:30 p.m.

Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.

Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m.

Class 7-4A State Tournament

At Normal Parkside JHS

Game 1 -- Taylorville vs. Chicago Heights Washington, 10 a.m.

Game 2 -- Minooka vs. Canton Ingersoll, 11:30 a.m.

Game 3 -- Efifngham vs. Bethalto Trimpe, 1 p.m.

GAme 4 -- Lockport Oak Prairie vs. Frankfort Summit Hill, 2:30 p.m.

Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.

Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

At Ron Diehl Center

Fifth-Sixth Grade Girls Basketball League

Game 1 – Demers vs. Coach, 8:30 a.m. (East Gym)

Game 2 – Beesley vs. Armstrong, 8:30 a.m. (West Gym)

Fifth-Sixth Grade Boys Basketball League

Game 1 – Woelfer vs. Beck, 9:30 a.m. (East Gym)

Game 2 – Moore vs. Antrim, 9:30 a.m. (West Gym)

Game 3 – Hunzinger vs. Walsh, 10:30 a.m. (East Gym)

Seventh-Eighth Grade Basketball League

Game 1 -- Team Denton vs. Team  Shaffer, 10:30 a.m.

Game 2 -- Team Weis vs. Team Woelfer, 11:30 a.m.

Saturday Night Men’s Basketball League

Game 1 – JCR vs. Mach 1, 2 p.m.

Game 2 – Taylor Law vs. Grobie, 3 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

University of Illinois at Big Ten Championship, TBA

Close