HIGH SCHOOL
Baseball
Altamont at Woodlawn, 10 a.m.
Cobden at North Clay (Louisville), TBA
Cross Country
St. Anthony at Terre Haute South Vigo Night Race, 6 p.m.
Cumberland, Neoga at Lincoln Prairie Conference Meet at Bethany, 9:15 a.m.
Soccer
St. Anthony at Harrisburg, 11 a.m.
Newton at Mattoon Tournament, TBA
Breese Mater Dei at Teutopolis HAS BEEN CANCELED
Girls Tennis
Apollo Conference Tournament at Effingham, 1 p.m.
St. Anthony at Bloomington Purple/Gold Invitational, 8 a.m.
Altamont at Riverton Tournament, TBA
FRESHMAN/SOPHOMORE
Baseball
Altamont at Woodlawn, following varsity game
North Clay (Louisville) at St. Elmo F/S Tournament, TBA
Volleyball
Effingham, Dieterich, Newton, Teutopolis at St. Anthony F/S Invitational, 9 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City, South Central at St. Elmo/Brownstown Frosh/Soph Tournament, 10 a.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
Class 1A State Tournament
At Eastside Centre, East Peoria
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 9:30 a.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 11:30 a.m.
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2 p.m. (third place)
Game 8 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4 p.m. (championship)
Class 2A State Tournament
At Eastside Centre, East Peoria
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 10 a.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, noon
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2:30 p.m. (third place)
Game 8 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4:30 p.m. (championship)
Class S State Tournament
Game 1 -- Our Lady Of Mount Carmel vs. St. John's Lutheran, 9:30 a.m.
Game 2 -- Mascoutah Holy Childhood vs. Olney St. Joe, 11:30 a.m.
Game 3 -- Lick Creek vs. Galatia, 1:30 p.m.
Game 4 -- Altamont Lutheran Interparish vs. Woodlawn, 3:30 p.m.
Cross Country
Sigel St. Michael at Altamont Lutheran, 3:30 p.m.
Cumberland at Monticello Invite, 9 a.m.
Girls Basketball
Neoga at Paris Crestwood, 10 a.m.
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Cincinnati at Chicago Cubs, 1:20 p.m.
Pittsburgh at St. Louis Cardinals, 6:15 p.m.
NASCAR
Sparks 300 at Talladega Superspeedway, 3 p.m.
|