HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Effingham/Teutopolis Christmas Classic
At Effingham
Game 2 – Mattoon vs. Knoxville, 3 p.m.
Game 4 – Oak Lawn vs. Horizon SW, 4:30 p.m.
Game 6 – Brooks vs. Belvidere, 6 p.m.
Game 7 – Dixon vs. Effingham, 7:30 p.m. (LISTEN ON 979 XFM)
At Teutopolis
Game 1 – Pleasant Plains vs. Lincoln-Way East, 3 p.m.
Game 3 – Champaign Centennial vs. St. Anthony, 4:30 p.m. (LISTEN ON KJ COUNTRY 102.3)
Game 5 – Newton vs. Charleston, 6 p.m.
Game 7 – Lutheran North vs. Teutopolis, 7:30 p.m. (LISTEN ON KJ COUNTRY 102.3)
Dieterich Holiday Tournament
Game 7 – Oblong/Palestine/Hutsonville vs. Patoka, 11:30 a.m.
Game 8 – Sullivan vs. Red Hill (Bridgeport), 1 pm..
Game 9 – Patoka vs. South Central, 2:30 p.m.
Game 10 – Arcola vs. Sullivan, 4 p.m.
Game 11 – South Central vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 5:30 p.m.
Game 12 – Dieterich vs. Arcola, 7 p.m.
Vandalia Holiday Tournament
Session 3
Game 8 – Cumberland 67, Vandalia 60 (OT)
Game 9 – Flora vs. Shelbyville, 11 a.m.
Game 10 – Okaw Valley vs. Teutopolis Junior Varsity, 12:30 p.m.
Session 4
Game 11 – Pana vs. Father McGivney, 3:30 p.m.
Game 12 – Meridian vs. Cumberland, 5 p.m.
Game 13 – Vandalia vs. Okaw Valley, 6:30 p.m.
Game 14 – Nokomis vs. Flora, 8 p.m.
Sesser-Valier Holiday Tournament
Game 9 – Sparta vs. Century, 9 a.m.
Game 10 – Johnston City vs. Christopher, 10:30 a.m.
Game 11 – New Athens vs.Galatia, noon
Game 12 – Cobden vs. Goreville, 1:30 p.m.
Game 13 – Ziegler-Royalton vs. Waltonville, 3:30 p.m.
Game 14 – Altamont vs. Marissa-Coulterville, 5 p.m.
Game 15 – Thompsonville vs. Elverado, 6:30 p.m.
Game 16 – Sesser-Valier vs. Red Bud, 8 p.m.
Tri-County Tournament
Game 5 – Paris 62, Argenta-Oreana 33
Game 6 – Westville vs. Martinsville, 10:30 a.m.
Game 7 – DeLand-Weldon vs. Tri-County, noon
Game 8 – Windsor/Stewardson-Strasburg 73, Chrisman 23
Game 9 – Martinsville vs. Argenta-Oreana, 3 p.m.
Game 10 – Paris vs. Westville, 4:30 p.m.
Game 11 – Chrisman vs. DeLand-Weldon, 6 p.m.
Game 12 – Tri-County vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 7:30 p.m.
Monticello Holiday Hoopla
Game 7 – Tuscola vs. Colfax Ridgview, 10 a.m.
Game 8 – Paxton-Buckley-Loda 50, Oakwood 41
Game 9 – Clinton vs. Neoga, 2 p.m.
Game 10 – Monticello vs. Gibson City-Melvin-Sibley, 3:30 p.m.
Game 11 – Colfax Ridgeview vs. Oakwood, 6 p.m.
Game 12 – Paxton-Buckley-Loda vs. Tuscola, 7:30 p.m.
Girls Basketball
Charleston Tournament
Game 1 – Teutopolis vs. Charleston, 2 p.m.
Game 2 – Tri-County vs. Effingham, 4 p.m.
Game 3 – Charleston vs. Tri-County, 6 p.m.
Mattoon Tournament
Game 9 – Teutopolis JV 61, Decatur Eisenhower 41
Game 10 – Galesburg 57, St. Anthony 33
Game 11 – Olney vs. Altamont, 11:30 a.m.
Game 12 – Mattoon vs. Mahomet-Seymour, 1 p.m.
Game 13 – Third Place Pool A vs. Fourth Place Pool B, 4 p.m.
Game 14 – Fourth Place Pool a vs. Third Place Pool B, 5:30 p.m.
Game 15 – First Place Pool A vs. Second Place Pool B, 7 p.m.
Game 16 – Second Place Pool A vs. First Place Pool B, 8:30 p.m.
Dieterich Holiday Tournament
Game 7 – Brownstown/St. Elmo 52, North Clay (Louisville) 42
Game 8 – Arcola 54, Casey-Westfield 12
Game 9 – Newton vs. North Clay (Louisville), 1 p.m.
Game 10 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Arcola, 2:30 p.m.
Game 11 – South Central vs. Newton, 4 p.m.
Game 12 – Dieterich vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 5:30 p.m.
Monticello Holiday Hoopla
Game 7 – Paxton-Buckley-Loda 46, Toulon Stark County 35
Game 8 – Tuscola vs. Colfax Ridgeview, 11:30 a.m.
Game 9 – Monticello vs. Gibson City-Melvin-Sibley, 2 p.m.
Game 10 – Clinton vs. Neoga, 3:30 p.m.
Game 11 – Paxton-Buckley-Loda vs. Tuscola, 6 p.m.
Game 12 – Colfax Ridgeview vs. Toulon Stark County, 7:30 p.m.
COLLEGE FOOTBALL
Birmingham Bowl - Houston vs. Auburn - 11 a.m., ESPN
First Responder Bowl - Air Force vs. Louisville - 2:15 p.m., ESPN
Liberty Bowl - Mississippi State vs. Texas Tech - 5:45 p.m., ESPN
Holiday Bowl - UCLA vs. NC State - 7 p.m., Fox
Guaranteed Rate Bowl - West Virginia vs. Minnesota - 9:15 p.m., ESPN
|