HIGH SCHOOL
Boys Basketball
St. Anthony Thanksgiving Tournament
Game 9 – Robinson vs. Breese Central, 3 p.m.
Game 10 – Teutopolis vs. Mattoon, 4:30 p.m. (LISTEN ON 979 XFM)
Game 11 – Rantoul vs. Highland, 6 p.m.
Game 12 – St. Anthony vs. Effingham, 7:30 p.m. (LISTEN ON 979 XFM)
Cumberland Turkey Tournament
Game 5 – Odin/Palestine/Hutsonville vs. Okaw Valley, 3 p.m.
Game 6 – Vandalia vs. Dieterich, 4:30 p.m.
Game 7 – Casey-Westfield vs. North Clay (Louisville), 6 p.m.
Game 8 – Cumberland vs. Newton, 7:30 p.m.
Mulberry Grove Tournament
Game 10 – Patoka vs. Ramsey, 5:15 p.m.
Game 11 -- Father McGivney vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 6:45 p.m.
Game 12 – Mulberry Grove vs. St. Elmo/Brownstown, 8:15 p.m.
Cerro Gordo Tournament
Game 6 – University High vs. Blue Ridge, 9 a.m. (high school gym)
Game 7 – Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Heritage, 10:30 a.m. (junior high gym)
Game 8 – Shelbyville vs. Tri Valley, 10:30 a.m. (high school gym)
Game 9 – Le Roy vs. University High, noon (junior high gym)
Game 10 – Heyworth vs. LSA, noon (junior high gym)
Game 11 – Blue Ridge vs. Cerro Gordo-Bement, 1:30 p.m. (high school gym)
Game 12 – Heritage vs. Shelbyville, 3 p.m. (high school gym)
Game 13 – Tri Valley vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 4:30 p.m. (high school gym)
Game 14 – LSA vs. Le Roy, 6 p.m. (high school gym)
Game 15 – Cerro Gordo/Bement vs. Heyworth, 7:30 p.m. (high school gym)
Mary Sur Thanksgiving Shootout
North Gym
Game 1 -- Neoga vs. Cisne, 2:30 p.m.
South Gym
Game 2 -- Mowequa Central A&M vs. Arthur Christian, 2:30 p.m.
Girls Basketball
Robinson Thanksgiving Tournament
Game 4 – St. Anthony vs. Olney, 9 a.m.
Game 5 – St. Anthony vs. Olney JV, 10:30 a.m.
Game 6 – Mount Carmel vs. Fairfield, noon
Game 7 – Oblong/Palestine/Hutsonville vs. Fairfield, 5 p.m.
Game 8 – Robinson vs. Mount Carmel, 6:30 p.m.
Game 9 – Olney JV vs. Marshall, 8 p.m.
Bob Kerans Tournament
At Newton
Game 8 -- Flora vs. Vandalia, noon
Game 9 -- Altamont vs. Effingham, 1:30 p.m.
Game 10 -- Newton vs. Flora, 3 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City Thanksgiving Tournament
At High School Gym
Game 5 – Cumberland vs. Macon Meridian, noon
Game 6 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Red Hill (Bridgeport), 1:30 p.m.
Game 7 – Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Brownstown/St. Elmo, 4 p.m.
Game 8 – Ramsey vs. Dieterich, 5:30 p.m.
At Junior High School Gym
Game 9 – Dieterich vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, noon
Game 10 – Brownstown/St. Elmo vs. Ramsey, 1:30 p.m.
Game 11 – Red Hill (Bridgeport) vs. Cumberland, 4 p.m.
Game 12 -- Macon Meridian vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 5:30 p.m.
Mary Sur Shootout
At Neoga
North Gym
Neoga vs. Chrisman, 1 p.m.
South Gym
Georgetown-Ridge Farm vs. Arthur Christian, 1 p.m.
COLLEGE MEN’S BASKETBALL
UT-Rio Grande Valley at University of Illinois, TBA
|