HIGH SCHOOL
Baseball
National Trail Conference Tournament, TBA (LISTEN ON KJ COUNTRY 102.3)
Cross Country
St. Anthony, Altamont, Dieterich, Neoga at Cumberland Invitational at Lake Land College, 10 a.m.
Boys Golf
State, TBA
Girls Golf
State, TBA
Soccer
Effingham at Taylorville, 11 a.m.
Class 1A Raymond Lincolnwood Regional
Match 1 -- Vandalia at Pana, 10 a.m.
Girls Tennis
Newton at Little Illini Conference Tournament, TBA
Volleyball
Effingham, Neoga, Newton, Windsor/Stewardson-Strasburg at Shelby/Pana Invitational, 8 a.m.
Altamont at Highland Tournament, TBA
North Clay (Louisville) at Herrin Invitational, TBA
South Central at Herrin Tournament, TBA
JUNIOR HIGH SCHOOL
Cross Country
Class 1A Sectional G
At Casey-Westfield, 10 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City, Effingham Sacred Heart, Effingham St. Anthony, Sigel St. Michael, Assumption Central A&M, Bement Casey-Westfield, Chrisman Scottland, Decatur American Dreamer, Decatur Hope, Decatur Johns Hill, Decatur Montessori Academy For Peace, Decatur Our Lady of Lourdes, Findlay Okaw Valley, Kansas, Taylorville VisionWay
Class 2A Sectional H
At St. Joseph, 10 a.m.
Jasper County, Teutopolis, Cumberland, Clinton, Decatur Dennis, Georgetown Mary Miller, Maroa-Forsyth, Marshall, Monticello, Paris Mayo, Robinson Nuttall, Shelbyville Moulton, St. Joseph, Sullivan, Tolono Unity, Warrensburg-Latham
Class 3A Sectional I
At Chatham Glenwood, 10 a.m.
Effingham, Alton, Cahokia Wirth, Chatham Glenwood, Stephen Decatur, East St. Louis Clark, Edwardsville Liberty, Edwardsville Lincoln, Granite City Coolridge, Jacksonville, Mount Zion, Quincy, Springfield Franklin, Springfield Jefferson, Springfield
Washington, Taylorville
Girls Basketball
St. Anthony, Cumberland, Sigel St. Michael at Windsor/Stewardson-Strasburg Seventh-Grade Tournament, 9 a.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Challengers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
White Field
Game 1 – Wolverines vs. Greyhounds, 9:30 a.m.
Black Field
Game 2 – Blazers vs. Falcons, 10:30 a.m.
Little Kickers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Yellow Field
Game 1 – Hurricanes vs. Tornadoes, 8:30 a.m.
Game 2 – Jets vs. Sharks, 9:30 a.m.
Red Field
Game 1 – Lightning vs. Broncos, 8:30 a.m.
Game 2 – Coyotes vs. Warriors, 9:30 a.m.
Purple Field
Game 1 – Lizards vs. Wolves, 8:30 a.m.
Game 2 – Giants vs. Blue Jays, 9:30 a.m.
Midfielders Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Blue Field
Game 1 – Hawks vs. Crusaders, 8:30 a.m.
Game 2 – Gators vs. Aces, 9:30 a.m.
Green Field
Game 1 – Eagles vs. Vikings, 8:30 a.m.
Game 2 – Wildcats vs. Bombers, 9:30 a.m.
Strikers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
White Field
Game 1 – Stars vs. Rebels, 8:30 a.m.
Black Field
Game 1 – Panthers vs. Tigers, 8:30 a.m.
Game 2 – Trojans vs. Titans, 9:30 a.m.
COLLEGE FOOTBALL
Wisconsin at University of Illinois (homecoming), 2:30 p.m.
UT Martin at Eastern Illinois University, 2 p.m.
NASCAR
Drive for the Cure 250 at Charlotte Motor Speedway-ROVAL, 2:30 p.m.
|