Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Thursday's Schedule

Download as iCal file
Thursday, January 17, 2013by millie.lange

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Christ Our Rock Lutheran at Brownstown, 6:15 p.m.

Cumberland at Marshall, 6:15 p.m.

Salem Invitational Tournament

Game 3 – Marion vs. Troy Triad, 7 p.m.

Game 4 – Salem vs. Centralia, 8:30 p.m.

Nashville Invitational Tournament

Game 5 -- Trenton Wesclin vs. Nashville, 6:30 p.m.

Game 6 -- Freeburg vs. Mascoutah, 8 p.m.

Midland Trail Conference Tournament

Game 11 -- Grayville vs. Wayne City, 5:30 p.m.

Game 12 -- Woodlawn vs. Odin, 7 p.m.

Game 13 -- Cisne vs. Waltonville, 8:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Regular Season

Altamont at South Central, 6:15 p.m.

Effingham Invitational

Game 7 -- St. Anthony vs. Neoga, 6:15 p.m. (LISTEN TO GAME ON KJ COUNTRY 102.3)

Game 8 -- Effingham vs. Dieterich, 7:45 p.m. (LISTEN TO GAME ON KJ COUNTRY 102.3)

Highland Tournament

Game 20 -- Hillsboro vs. Carlyle, 5 p.m.

Game 21 -- Teutopolis vs. Okawville, 6:30 p.m.

Game 22 -- Breese Central vs. Breese Mater Dei, 8 p.m.

Little Illini Conference Tournament

Game 17 – Palestine-Hutsonville vs. Red Hill, 5 p.m. (consolation championship)

Game 18 – Flora vs. Olney, 6:30 p.m. (third place)

Game 19 – Newton vs. Marshall, 8 p.m. (championship)

FRESHMEN/SOPHOMORE

BOYS BASKETBALL

Olney at St. Anthony, 7:30 p.m.

Neoga at Altamont, 6:15 p.m.

Newton at Dieterich, 6:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Olney at St. Anthony, 6 p.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

National Trail Conference Eighth-Grade Tournament

At Effingham Sacred Heart

Game 10 – Effingham Sacred Heart vs. Stewardson-Strasburg, 5:30 p.m. (consolation championship)

Game 11 – Cowden-Herrick vs. Beecher City, 6:45 p.m. (third place)

Game 12 – Altamont vs. St. Elmo/Brownstown, 8 p.m. (championship)

James Burke Memorial Tournament

At Greenville

Game 7 – Effingham vs. Aviston, 6 p.m.

Game 8 – Carlyle vs. Troy Triad, 7 p.m.

Regular Season

Newton St. Thomas at Clay City, 6:15 p.m.

VOLLEYBALL

Effingham Sacred Heart at Stewardson-Strasburg, 4 p.m.

St. Anthony at Newton St. Thomas, 6 p.m.

Jasper County at Altamont, 4:15 p.m.

Brownstown/St. Elmo at Cowden-Herrick, 4:15 p.m.

Windsor at Neoga, 4:15 p.m.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

THIRD-FOURTH GRADE BOYS BASKETBALL LEAGUE

Game 1 – Team 1 vs. Team 5, 6 p.m. (East Gym)

Game 2 – Team 3 vs. Team 6, 6 p.m. (West Gym)

Game 3 – Team 2 vs. Team 4, 7 p.m. (East Gym)

THIRD-FOURTH GRADE GIRLS BASKETBALL LEAGUE

Game 1 – Team 1 vs. Team 4, 5 p.m. (East Gym)

Game 2 – Team 2 vs. Team 3, 5 p.m. (West Gym)

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Northwestern at University of Illinois, 7:15 p.m.

Close