HIGH SCHOOL
BOYS BASKETBALL
St. Anthony Shootout
Game 2 -- Robinson vs. Madison, 1 p.m.
Game 3 -- Galesburg vs. Chicago Perspectives, 2:30 p.m.
Game 4 -- Teutopolis vs. Mount Vernon, 4 p.m. (LISTEN TO GAME ON KJ COUNTRY 102.3)
Game 5 --Washington vs. Alton, 5:30 p.m.
Game 6 -- Effingham St. Anthony vs. Olney, 7 p.m. (LISTEN TO GAME ON KJ COUNTRY 102.3)
South Central at Flora, 6:15 p.m.
GIRLS BASKETBALL
St. Anthony Shootout
Game 1 -- Effingham St. Anthony vs. Flora, 11 a.m. (LISTEN TO GAME ON KJ COUNTRY 102.3)
Teutopolis at Breese Central, 2 p.m.
Tri-County/Kansas at Cumberland, 6:15 p.m.
BOWLING
St. Anthony in O’Fallon Invitational, TBA
WRESTLING
Effingham at Carbondale Murdale Invitational, 9:30 a.m.
St. Anthony in Mattoon JV Invitational, 10 a.m.
FRESHMEN/SOPHOMORE
BOYS BASKETBALL
St. Anthony, Altamont at Teutopolis Freshman Tournament, 6 p.m.
Okaw Valley at Cowden-Herrick, 10 a.m.
Neoga at Casey-Westfield, 10 a.m.
GIRLS BASKETBALL
Cowden-Herrick/Beecher City Tournament
Game 1 -- Ramsey vs. Central A&M, 9 a.m. (Gym 1)
Game 2 -- Effingham vs. Pana, 9 a.m. (Gym 2)
Game 3 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Christ Our Rock Lutheran, 10:15 a.m. (Gym 1)
Game 4 -- Teutopolis vs. North Clay (Louisville), 10:15 a.m. (Gym 2)
Game 5 -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 11:30 a.m. (Gym 2)
Game 6 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 12:45 p.m. (Gym 2)
Game 7 -- Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 11:30 a.m. (Gym 1)
Game 8 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 12:45 p.m. (Gym 1)
Game 9 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 7, 2 p.m. (Gym 2) (Seventh Place)
Game 10 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 7, 3:15 p.m. (Gym 2) (Consolation Championship)
Game 11 -- Loser Game 6 vs. Loser Game 8, 2 p.m. (Gym 1) (Third Place)
Game 12 -- Winner Game 6 vs. Winner Game 8, 3:30 p.m. (Gym 1) (Championship)
JUNIOR HIGH SCHOOL
BOYS BASKETBALL
Effingham at Mattoon, 10 a.m.
North Clay (Louisville) at Effingham Sacred Heart, 10 a.m.
St. Anthony at Flora, 9 a.m.
Stewardson-Strasburg at Okaw Valley, 9 a.m.
Mason-Clark, Woodlawn at Teutopolis 7A, 8A Shootout, 10 a.m., noon, 2:15 p.m.
Newton in Little Wabash Tournament, TBA
Midland Trail Conference Tournament
Game 6 -- Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m. (third place)
Game 7 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 2:15 p.m. (championship)
COLLEGE
Ohio State at University of Illinois, 1:15 p.m. (BTN)
EFFINGHAM PARK DISTRICT
At Ron Diehl Center
Fifth-Sixth Grade Boys Basketball League
Game 1 -- Team 1 vs. Team 2, 9:30 a.m. (East Gym)
Game 2 – Team 5 vs. Team 6, 9:30 a.m. (West Gym)
Game 3 – Team 3 vs. Team 4, 10:30 a.m. (East Gym)
Fifth-Sixth Grade Girls Basketball League
Game 1 – Team 2 vs. Team 4, 8:30 a.m. (East Gym)
Game 2 – Team 1 vs. Team 3, 8:30 a.m. (West Gym0
Saturday Night Men’s Basketball League
Game 1 -- Team 8 vs. Team 9, 2 p.m.
Game 2 – Team 2 vs. Team 3, 3 p.m.
Game 3 – Team 4 vs. Team 5, 4 p.m.
Game 4 -- Team 6 vs. Team 7, 5 p.m.
|