HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Effingham/Teutopolis Holiday Tournament
At Teutopolis
Game 9 – Mattoon vs.St. Anthony, 9:30 a.m.
Game 11 – Lawrenceville vs. Teutopolis, 11 a.m.
Game 13 – LIncoln Way East vs. Pleasant Plains, 12:30 p.m.
Game 15 – Oak Lawn vs.Chicago Brooks, 2 p.m.
Game 17 – St. Anthony vs. Winner Game 11, 4:30 p.m.
Game 20 – Loser Game 13 vs. Loser Game 15, 6 p.m.
Game 23 – Winner Game 13 vs. Winner Game 15, 7:30 p.m.
At Effingham
Game 10 – Antioch vs. Charleston, 9:30 a.m.
Game 12 – Dixon vs. Springfield Sacred Heart-Griffin, 11 a.m.
Game 14 – Champaign Centennial vs. Central A&M, 12:30 p.m.
Game 16 – Chicago Corliss vs. Effingham, 2 p.m.
Game 18 – Charleston vs. Winner Game 12, 4:30 p.m.
Game 22 – Loser Game 14 vs. Loser Game 16, 6 p.m.
Game 24 – Winner Game 14 vs. Winner Game 16, 7:30 p.m.
Effingham Auxiliary Gym
Game 19 – Mattoon vs. Loser Game 11, 4:30 p.m.
Game 21 – Antioch vs. Loser Game 12, 6 p.m.
Sesser Valier Holiday Tournament
Game 9 – Johnston City vs. Waltonville, 9 a.m.
Game 10 – Cobden vs. Marissa-Coulterville, 10:30 a.m.
Game 11 – Sparta vs. Galatia, noon
Game 12 – Red Bud vs. Goreville, 1:30 p.m.
Game 13 – Century vs.Zeigler-Royalton, 3:30 p.m.
Game 14 – Christopher vs. Odin, 5 p.m.
Game 15 – Thompsonville vs. New Athens, 6:30 p.m.
Game 16 – Altamont vs. Sesser-Valier, 8 p.m.
Tri-County Holiday Tournament
Game 1 – Paris vs. Martinsville, 3 p.m.
Game 2 – Hutsonville/Palestine vs. Argenta-Oreana, 4:30 p.m.
Game 3 – Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Westville, 6 p.m.
Game 4 – Tri-County vs. Chrisman, 7:30 p.m.
Dieterich Holiday Tournament
Game 7 -- Arcola vs. Oblong, 11:30 a.m.
Game 8 -- CHBC vs. Newton, 1 p.m.
Game 9 -- Red Hill vs. Sullivan, 2:30 p.m.
Game 10 -- North Clay vs. Arcola, 4 p.m.
Game 11 -- Newton vs. Red Hill, 5:30 p.m.
Game 12 -- Dieterich vs. North Clay, 7 p.m.
Vandalia Tournament
Game 8 – Flora vs. Okaw Valley, 9:30 a.m.
Game 9 – South Central vs. Shelbyville, 11 a.m.
Game 10 – Father McGivney vs. Vandalia, 12:30 p.m.
Game 11 – Shelbyville vs. Meridian, 3:30 p.m.
Game 12 – Okaw Valley vs. Patoka, 5 p.m.
Game 13 – Pana vs. Cumberland, 6:30 p.m.
Game 14 – Vandalia vs. South Central, 8 p.m.
Monticello Holiday Tournament
Game 7 – Ridgeview vs. Neoga, 10 a.m.
Game 8 – Clinton vs. Paxton-Buckley-Loda, 11:30 a.m.
Game 9 – GCMS vs. Oakwood, 2 p.m.
Game 10 – Monticello vs. Tuscola, 3:30 p.m.
Game 11 – Neoga vs. Clinton, 6 p.m.
Game 12 – Paxton-Buckley-Loda vs. Ridgeview, 7:30 p.m.
Girls Basketball
Mattoon Tournament
Game 9 – Decatur St. Teresa vs. Vandalia, 8:30 a.m.
Game 10 – St. Anthony vs. Galesburg, 10 a.m.
Game 11 – Olney vs. Altamont, 11:30 a.m.
Game 12 – Mattoon vs. Mahomet-Seymour, 1 p.m.
Game 13 – Third Place Pool A vs. Fourth Place Pool B, 4 p.m.
Game 14 – Fourth Place Pool A vs. Third Place Pool B, 5:30 p.m.
Game 15 – First Place Pool A vs. Second Place Pool B, 7 p.m.
Game 16 – Second Place Pool A vs. First Place Pool B, 8:30 p.m.
Charleston Holiday Tournament
Game 1 – Tri-County vs. Danville, 9 a.m.
Game 2 – Paris vs. Sacred Heart, 10:30 a.m.
Game 3 – Teutopolis vs. Effingham, noon
Game 4 – Charleston vs. Cairo, 1:30 p.m.
Game 5 – Danville vs. Paris, 3 p.m.
Game 6 – Sacred Heart vs. Tri-County, 4:30 p.m.
Game 7 – Cairo vs. Teutopolis, 6 p.m.
Game 8 – Charleston vs. Effingham, 7:30 p.m.
West Gym
Game 5 – Arthur-Lovington/Atwood-Hammond vs. Mount Zion, 1 p.m.
Game 6 – Sullivan vs. Flanagan, 2:30 p.m.
Game 7 – Chrisman vs. Arthur-Lovington/Atwood-Hammond, 4 p.m.
Game 8 – Stewardson-Strasburg/Windsor vs. Mount Zion, 5:30 p.m.
East Gym
Game 9 – Cumberland vs. Shelbyville, 1 p.m.
Game 10 – Chrisman vs. Stewardson-Strasburg/Windsor, 2:30 p.m.
Game 11 – Flanagan vs. Cumberland, 4 p.m.
Game 12 – Shelbyville vs. Sullivan, 5:30 p.m.
Dieterich Holiday Tournament
Game 7 -- Arcola vs. Casey-Westfield, 10 a.m.
Game 8 -- South Central vs. Newton, 11:30 a.m.
Game 9 -- North Clay vs. Arcola, 1 p.m
Game 10 -- Brownstown/St. Elmo vs. South Central, 2:30 p.m.
Game 11 -- CHBC vs. North Clay, 4 p.m.
Game 12 -- Dieterich vs. Brownstown/St. Elmo, 5:30 p.m.
Monticello Holiday Tournament
Game 7 – Clinton vs. Paxton-Buckley-Loda, 10 a.m.
Game 8 – Ridgeview vs. Neoga, 11:30 a.m.
Game 9 – Monticello vs. Tuscola, 2 p.m.
Game 10 – GCMS vs. Stark County, 3:30 p.m.
Game 11 – Paxton-Buckley-Loda vs. Ridgeview, 6 p.m.
Game 12 – Neoga vs. Clinton, 7:30 p.m.
Wrestling
Cumberland at Prairie Capital Invitational, TBA
|