HIGH SCHOOL
Baseball
Woodlawn at St. Elmo/Brownstown (DH), 10 a.m.
Cross Country
St. Anthony, Effingham, Altamont, Cowden-Herrick/Beecher City, Cumberland, Neoga at Shelbyville Trail Invitational, 11:15 a.m.
Dieterich, North Clay (Louisville) at Lawrenceville Invitational, 10 a.m.
Boys Golf
St. Anthony, Effingham, Teutopolis at Mattoon Invitational Tournament, 8 a.m.
Girls Tennis
St. Anthony at Bloomington Purple Invitational, 8 a.m.
Teutopolis at Mattoon Invitational, 8 a.m.
Soccer
Altamont at Effingham, 10 a.m.
St. Anthony at Decatur St. Teresa, 4:30 p.m. (varsity only)
Teutopolis at Arthur-Lovington/Atwood-Hammond, 10 a.m.
Volleyball
Crossroads Classic Tournament
At Effingham
Bronze Flight
Match 1 – Pool A vs. Pool H, 8:30 a.m. (EJHS)
Match 2 – Pool D vs. Pool E, 9:40 a.m. (EJHS)
Match 3 – Pool B vs. Pool G, 9:40 a.m. (EHS 1)
Match 4 – Pool C. Vs. Pool F, 9:40 a.m. (EHS 2)
Match 5 – Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 10:45 a.m. (EJHS)
Match 6 – Loser Match 3 vs. Loser Match 4, 11:50 am. (EHS 1)
Match 7 – Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 11:50 a.m. (EJHS)
Match 8 – Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 11:50 a.m. (EHS 2)
Match 9 – Loser Match 5 vs. Loser Match 6, 1 p.m. (seventh place, EJHS)
Match 10 – Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 2:10 pm. (fifth place, EJHS)
Match 11 – Loser Match 7 vs. Loser Match 8, 3:20 p.m. (third place, EJHS)
Match 12 – Winner Match 7 vs. Winner Match 8, 3:20 pm.. (championship, EHS 2)
Silver Flight
Match 1 – Pool A vs. Pool H, 8:30 a.m. (EHS 1)
Match 2 – Pool D vs. Pool E, 8:30 a.m. (EHS 2)
Match 3 – Pool B vs. Pool G, 8:30 a.m. (EHS 3)
Match 4 – Pool C. Vs. Pool F, 8:30 a.m. (EHS 4)
Match 5 – Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 10:45 a.m. (EHS 3)
Match 6 – Loser Match 3 vs. Loser Match 4, 10:45 a.m. (EHS 4)
Match 7 – Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 11:50 a.m.. (EHS 3)
Match 8 – Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 11:50 a.m. (EHS 4)
Match 9 – Loser Match 5 vs. Loser Match 6, 2:10 p.m. (seventh place, EHS 1)
Match 10 – Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 2:10 pm. (fifth place, EHS 2)
Match 11 – Loser Match 7 vs. Loser Match 8 2:10 p.m. (third place, EHS 3)
Match 12 – Winner Match 7 vs. Winner Match 8, 2:10 p.m. (championship, EHS 4)
Gold Flight
Match 1 – Pool A vs. Pool H, 9:40 a.m. (EHS 4)
Match 2 – Pool D vs. Pool E, 9:40 a.m. (EHS 3)
Match 3 – Pool B vs. Pool G, 10:45 a.m. (EHS 2)
Match 4 – Pool C. Vs. Pool F, 10:45 a.m. (EHS 1)
Match 5 – Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 1 p.m. (EHS 1)
Match 6 – Loser Match 3 vs. Loser Match 4, 1 p.m. (EHS 2)
Match 7 – Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 1 p.m. (EHS 4)
Match 8 – Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 1 p.m. (EHS 3)
Match 9 – Loser Match 5 vs. Loser Match 6, 3:20 p.m. (seventh place, EHS 1)
Match 10 – Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 3:20 p.m. (fifth place, EHS 3)
Match 11 – Loser Match 7 vs. Loser Match 8 3:20 p.m. (third place, EHS 4)
Match 12 – Winner Match 7 vs. Winner Match 8, 4:30 p.m. (championship, EHS 4)
St. Anthony at Mahomet-Seymour Invitational, 9 a.m.
North Clay (Louisville), Dieterich, Centralia CORL, Cisne, Clay City at Flora Tournament, 8 a.m.
JUNIOR VARSITY
Soccer
Altamont at Effingham, after varsity match
FRESHMAN/SOPHOMORE
Football
Jerseyville Jersey at Effingham, 11 a.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
Sullivan at Cumberland (DH), 10 a.m.
Dieterich, Edwards County (Albion), Red Hill (Bridgeport) at North Clay (Louisville) Invitational HAS BEEN CANCELED
Teutopolis, Olympia at Mount Zion Round Robin, 9:30 a.m.
Palestine/Hutsonville at Jasper County, 12:30 p.m.
Cross Country
Altamont Lutheran at Shelbyville Trail Invitational, 9 a.m.
Golf
St. Anthony's Coen Pennington, Lane Ludwig, Joey B. Trupiano, Ryan Schmidt, Allison Geen at State Golf Meet in Peoria
Softball
Class 1A Casey-Westfield Regional
Game 5 -- Casey-Westfield vs. Clay City, 10 a.m.
Game 6 -- Paris Crestwood vs. Martinsville, 11:30 a.m.
Class 1A Altamont Regional
Game 5 -- Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Teutopolis, 9 a.m.
Game 6 -- St. Anthony vs. South Central, 10:30 a.m.
Class 2A Cumberland Regional
Game 5 -- Jasper County vs. Effingham, 10 a.m.
Game 6 -- Charleston vs. Mattoon, noon
JUNIOR HEARTS FOOTBALL
Mattoon at Effingham, 1:30 p.m., fifth-grade; 3 p.m., sixth-grade; 4:30 p.m., seventh-grade; 6 p.m., eighth-grade
COLLEGE FOOTBALL
Eastern Michigan at University of Illinois, 11 a.m.
Illinois State at Eastern Illinois University, 2 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Little Kickers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Match 1 – Eagles vs. Gorillas, 8:30 a.m. (Purple)
Match 2 – Cobras vs. Broncos, 8:30 a.m. (Yellow)
Match 3 – Badgers vs. Coyotes, 8:30 a.m. (Red)
Match 4 – Gophers vs. Grizzlies, 9:30 a.m. (Red)
Match 5 – Mambas vs. Falcons, 9:30 a.m. (Yellow)
Midfielder's Soccer League
Match 1 – Razorbacks vs. Ducks, 8:30 a.m. (Green)
Match 2 – Yellowjackets vs. Jackals, 8:30 a.m. (Blue)
Match 3 – Wildcats vs. Nighthawks, 9:30 a.m. (Blue)
Match 4 – Gators vs. Buffaloes, 9:30 a.m. (Green)
Match 5 – Mustangs vs. Copperheads, 10:30 a.m. (Green)
Strikers Soccer League
Match 1 – Jaguars vs. Cheetahs, 8:30 a.m. (White)
Match 2 – Lions vs. Cougars, 9:30 a.m. (White)
Match 3 – Bobcats vs. Bengals, 10:30 a.m.
Challengers Soccer League
Match 1 – Wolves vs. Salukis, 8:30 a.m. (Black)
Match 2 – Panthers vs. Tigers, 9:30 a.m. (Black)
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Pittsburgh at Chicago Cubs, 1:20 p.m.
Milwaukee at St. Louis Cardinals, 6:15 p.m.
NASCAR
DC Solar 300 at Las Vegas Motor Speedway (Xfinity Series), 6:30 p.m.
|