HIGH SCHOOL
Boys Basketball
North Clay (Louisville) at Woodlawn, 6:15 p.m.
St. Anthony Thanksgiving Tournament
Game 3 – Okaw Valley vs. Breese Central, 5 p.m.
Game 4 – Effingham vs. Highland, 6:30 p.m.
Game 5 – Mattoon vs. Robinson, 8 p.m.
Cumberland Turkey Tournament
At Cumberland High School
Game 5 – Charleston vs. Dieterich, 6 p.m.
Game 7 – Cumberland vs. Newton, 7:30 p.m.
At Cumberland Middle School
Game 6 – Casey-Westfield vs. Edwards County (Albion), 6 p.m.
Game 7 – Altamont vs. Oblong, 7:30 p.m.
Mulberry Grove Tournament
Game 4 – South Central vs. Mount Olive, 5:15 p.m.
Game 5 – Father McGivney vs. Ramsey, 6:45 p.m.
Game 6 – Mulberry Grove vs. Patoka, 8:15 p.m.
Cerro Gordo Turkey Tournament
Game 3 – Villa Grove/Heritage vs. Blue Ridge, 6 p.m.
Game 4 – Heyworth vs. Clinton, 7:30 p.m.
Girls Basketball
Champaign St. Thomas More at Teutopolis, 7:30 p.m.
Bob Kerans Tournament
At Newton
Game 3 – Vandalia vs. Effingham, 6 p.m.
Game 4 – Newton vs. Altamont, 7:30 p.m.
Robinson Thanksgiving Tournament
Game 1 – Oblong vs. St. Anthony, 5 p.m.
Game 2 – Olney vs. Fairfield, 6:30 p.m.
Game 3 – Robinson vs. Marshall, 8 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City Thanksgiving Tournament
Game 1 – Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Ramsey, 4 p.m.
Game 2 – Dieterich vs. Sandoval, 5:30 p.m.
Game 3 – Neoga vs. Macon Meridian, 7 p.m.
Game 4 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Cumberland, 8:30 p.m.
Wrestling
Effingham, Centralia, Highland at Pinckneyville, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
St. Anthony at Vandalia, 6 p.m.
Mattoon at Effingham, 6 p.m.
Windsor at Sacred Heart, 6 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m.
Sigel St. Michael at Jasper County, 6 p.m.
Teutopolis at Robinson Nuttall, 6 p.m.
Girls Basketball
Class 7-1A Dieterich Regional
Game 4 – Sigel St. Michael vs. Dieterich, 6 p.m. (championship)
Class 7-2A Stewardson-Strasburg Regional
Game 6 – St. Anthony vs. Altamont, 6 p.m. (championship)
Class 7-2A Casey-Westfield Regional
Game 5 – North Clay (Louisville) vs. Edwards County (Albion), 6 p.m. (championship)
Class 7-3A Teutopolis Regional
Game 6 – Paris Mayo vs. Teutopolis, 6 p.m. (championship)
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Tuesday Night Men's Basketball League
At Ron Diehl Center
Game 1 – 32 Below vs. Dieterich Bank, 6 p.m.
Game 2 – Redbird Energy vs. Country Rhodes, 7 p.m.
Game 3 – Jansen's Heating & Air vs. AK Construction, 8 p.m.
Game 4 – MDI Law vs. Hint's Laser Engraving, 9 p.m.
|