HIGH SCHOOL
BASEBALL
St. Anthony at Putnam County, TBA
CROSS COUNTRY
Altamont, St. Anthony, Dieterich, Teutopolis at E.C.C. Invitational at Mid-America, 9 a.m.
BOYS GOLF
Effingham at Taylorville Invitational Tournament, 8:30 a.m.
Effingham Triangular Meet, 4 p.m.
Effingham at Champaign Centennial Invitational Tournament, 8:30 a.m.
SOCCER
Mattoon Invitational Tournament
Match 3 – Mattoon vs. Salem, 8:30 a.m.
Match 4 – Effingham vs. Arthur-Lovington, 10 a.m.
Match 5 – Effingham vs. Salem, noon
Match 6 – Arthur-Lovington vs. Mattoon, 1:30 p.m.
St. Anthony at Carlinville Tournament, TBA
TENNIS
Effingham at Apollo Conference Tournament, 9 a.m.
St. Anthony at Bloomington Purple/Gold Invitational, 8 a.m.
Newton at Little Illini Conference Tennis Tournament, Robinson, 9 a.m.
VOLLEYBALL
Teutopolis at St. Anthony, TBA
JUNIOR VARSITY
BOYS GOLF
St. Anthony at Bloomington 14 Hole Tournament, 8 a.m.
VOLLEYBALL
Effingham at Champaign Centennial JV Tournament, 8 a.m.
Cowden-Herrick at St. Elmo, TBA
FROSH/SOPH
VOLLEYBALL
Dieterich, Newton at St. Anthony F/S Tournament, 9 a.m.
Beecher City at St. Elmo F/S Tournament, 9 a.m.
FRESHMAN
VOLLEYBALL
Altamont at St. Elmo, TBA
JUNIOR HIGH SCHOOL
BASEBALL
Class 1A State Tournament
At Eastside Centre, East Peoria
Semifinals
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 10 a.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, noon
Third Place
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2:30 p.m.
Championship
Game 8 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4:30 p.m.
Class 2A State Tournament
Eastside Centre, East Peoria
Semifinals
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 10 a.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, noon
Third Place
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2:30 p.m.
Championship
Game 8 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4:30 p.m.
JUNIOR HEARTS FOOTBALL
Effingham at Charleston, 10 a.m., noon, 2 p.m., 4 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Sacred Heart, Dieterich at Sigel St. Michael Eighth-Grade Tournament
NASCAR
OneMain Financial 200 at Dover, 2:15 p.m. (Nationwide)
|