HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Taylorville at Teutopolis, 3 p.m.
National Trail Conference Tournament
Game 11 – North Clay (Louisville) vs. Loser Game 9, 11:30 a.m. (Seventh Place) (LISTEN ON 979 XFM)
Game 12 – Altamont vs. Winner Game 9, 1 p.m. (Consolation Championship) (LISTEN ON 979 XFM)
Game 13 – Neoga vs. Loser Game 10, 2:30 p.m. (Third Place) (LISTEN ON 979 XFM)
Game 14 – St. Anthony vs. Winner Game 10, 7:30 p.m. (Championship) (LISTEN ON 979 XFM)
Girls Basketball
Mount Zion at Effingham, 1 p.m.
St. Anthony at Paris, 11 a.m.
North Clay (Louisville) at Cowden-Herrick/Beecher City, 9 a.m.
Wrestling
Effingham, Cumberland at Eastern Illinois Wrestling Tournament at Lawrenceville, 9 a.m.
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Teutopolis at Effingham, 9 a.m.
Girls Basketball
Effingham at Apollo Conference Tournament at Mount Zion, 11 a.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Class 8-1A Stewardson-Strasburg Regional
Game 1 – Newton St. Thomas vs. Effingham Sacred Heart, 9 a.m.
Game 2 – Dieterich vs. Martinsville, 10:15 a.m.
Class 8-1A Pana Sacred Heart Regional
Game 1 – Decatur Garfield Montessori vs. Decatur Holy Family, 9 a.m.
Game 2 – Pana Sacred Heart vs. Bement, 19:30 a.m.
Game 3 – Windsor vs. Decatur Lutheran, noon
Game 4 – Decatur Our Lady of Lourdes vs. Winner Game 1, 1:30 p.m.
Game 5 – Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 3 p.m.
Class 8-2A Effingham St. Anthony Regional
Game 1 – Hutsonville vs. Kansas, 10 a.m.
Game 2 – Paris Crestwood vs. Oblong, 11:15 a.m.
Class 8-2A St. Elmo/Brownstown Regional
Game 1 – Altamont vs. Mulberry Grove, 10 a.m.
Class 8-2A Assumption Central A&M Regional
Game 1 – Pawnee vs. Morrisonville, 10 a.m.
Game 2 – Findlay Okaw Valley vs. Ramsey, 11:15 a.m.
Game 3 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Nokomis GAME HAS BEEN POSTPONED TO MONDAY, JAN. 29 AT 6 P.M. AT CENTRAL A&M MIDDLE SCHOOL DUE TO A DEATH AT NOKOMIS JR. HIGH
Class 8-3A Lawrenceville Parkview
Game 1 – Jasper County vs. Lawrenceville Parkview, 10 a.m.
Game 2 – Casey-Westfield vs. Red Hill (Bridgeport), 11:30 a.m.
Game 3 – Marshall vs. Robinson Nuttall, 1 p.m.
Class 8-3A Paris Mayo Regional
Game 1 – Paris Mayo vs. Sullivan, 10 a.m.
Game 2 – Arcola vs. Cumberland, 11:15 a.m.
Game 3 – Shelbyville Moulton vs. Arthur, 12:30 p.m.
Class 8-4A Effingham Regional
Game 1 – Taylorville vs. Clinton, 10 a.m.
Game 2 – Stephen Decatur vs. Effingham, 11:15 a.m.
Game 3 – Mattoon vs. Mount Zion, 12:30 p.m.
Volleyball
St. Anthony, Dieterich at Newton St. Thomas Seventh-Grade Tournament, 9 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at Pana Eighth-Grade Tournament, TBA
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Saturday Night Men's Basketball League
Game 1 – Taylor Law vs. Dimond Brothers Insurance, 3 p.m.
Game 2 – Team Niebrugge vs. Wohltman-Aherin Insurance, 4 p.m.
Game 3 – First State Bank of Beecher City vs. Auto Mall of Effingham, 5 p.m.
MEN'S COLLEGE BASKETBALL
Eastern Illinois University, 7:30 p.m.
|